Η Π.Ο.Σ.Ε.Υ.ΠΕ.ΧΩ.Δ.Ε., συμμετέχει στο συλλαλητήριο της ΑΔΕΔΥ, στο πλαίσιο της 79ης Διεθνούς Έκθεσης Θεσσαλονίκης, το Σάββατο 6 Σεπτεμβρίου στις 6:00 το απόγευμα στο Άγαλμα του Βενιζέλου και στη πορεία που θα ακολουθήσει και καλεί όλους τους συναδέλφους της Θεσσαλονίκης, αλλά και των κοντινών νομών να δώσουν δυναμικό παρόν. Η συγκέντρωση της Θεσσαλονίκης αποτελεί έναν ακόμη σταθμό στον ατέρμονο αγώνα μας ενάντια στα συνεχιζόμενα προγράμματα της βίαιης δημοσιονομικής προσαρμογής, της λιτότητας, των διαθεσιμοτήτων – απολύσεων, των φοροεπιδρομών, των ιδιωτικοποιήσεων δομών και υπηρεσιών και της αφαίρεσης των δημοκρατικών και κοινωνικών δικαιωμάτων μας που έχουν οδηγήσει τους πολίτες σε απόγνωση και τη χώρα μας σε μια βαθιά οικονομική, πολιτική και κοινωνική κρίση, χωρίς να διαφαίνεται καμία προοπτική ανάκαμψης, παρ’ όλες τις θυσίες όλων μας. Παράλληλα, οι αγωνιστικές κινητοποιήσεις στη συμπρωτεύουσα αποτελούν και μεγάλο σταθμό συνάντησης όλων των εργαζομένων στο Δημόσιο και Ιδιωτικό Τομέα, των ανέργων, των συνταξιούχων, των νέων και γενικά όλων των κοινωνικών στρωμάτων που πλήττονται από τις ακραίες και αντικοινωνικές νεοφιλελεύθερες πολιτικές και δίνουν το έναυσμα για νέους ενωτικούς, δυναμικούς και αποτελεσματικούς αγώνες για την ανατροπή αυτών των πολιτικών και των εμπνευστών τους. Ενώνουμε τις φωνές μας με τους εργαζομένους όλης της χώρας. Kαταδικάζουμε:
και απαιτούμε:
ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ
|